طرز کار سماور برقی (اتوماتیک) اسنوا

اصول کار ترموستات بدین صورت می باشد که وقتی جریان الکتریکی المنت توسط ترموستات برقرار شده، المنت گرم میشود و گرمای آن از طریق بدنه مخزن جذب آب درون مخزن می‌شود. وقتی درجه حرارت آب افزایش یافت و به حد مجاز رسید، گرمای المنت ، بازوی ترموستات را گرم می‌کند. بازوی حساس ترموستات در مقابل گرما انبساط طولی پیدا میکند و بطرف بالا کشیده می‌شود. در این هنگام دو پلاتین اتصال جریان المنت، از همدیگر جدا میشوند و المنت از کار می‌افتد.
پس از مدت زمانی که دمای آب از حد ممکن کمتر شده بازوی حساس ترموستات خنک میشود و در نتیجه انقباض طولی پیدا کرده و دوباره دو پلاتین به همدیگر متصل می‌شوند و جریان المنت برقرار و آب گرم می‌شود. بدین ترتیب در تمام مدتی که سماور به برق متصل است گرمای آب بطور خودکار کنترل می‌شود.

 

بیشتر بخوانید: بهترین ویژگی های تلویزیون هوشمند

 

عیب یابی سماور برقی

اگر سماور گرم نمی‌کند و لامپ هشدار دهنده روشن نمی‌شود: پریز برق ندارد باید تعویض شود و یا شاخه یا کابل رابط خراب است باید تعمیر یا تعویض شود.

در صورتی که سماور گرم نمی‌کند اما لامپ نشان دهنده روشن است: ترموستات خراب است و روشن شدن لامپ نشان دهنده به دلیل اتصالی اشتباه آن به ترمینال چینی است آن را اصلاح کنید. گرم نکردن سماور به دلیل خراب بودن ترموستات می‌باشد. یک لحظه کوتاه پلاتین‌های ترموستات را به همدیگر وصل کنید. در این هنگام اگر سماور گرم شد، ترموستات خراب است. ترموستات را در صورت امکان رفع عیب کنید، اگر عیب برطرف نشد آن را تعویض کنید.

اگرالمنت سماور سخراب است:اگر المنت مختصر قطعی پیدا کرده و کاملا خراب نشده باشد. محل قطع شده را مشخص و به همدیگر اتصال دهید. ولی اگر در اثر کار زیاد خسارت کلی دیده باشد، باید آن را به کلی عوض کنید تا عیب رفع شود.

سماور برقی گرم می‌کند ولی گرمای آن مطلوب نشده و زود به زود ترموستات قطع و وصل می‌شود، در این صورت احتمالا ولوم ترموستات روی درجه مناسب قرار نگرفته است ولوم ترموستات را روی درجه مناسب قرار دهید.

آب از زیر سماور چکه می‌‌کند و هنگام کار سماور ، بدنه دارای برق است: کوره حرارت سوراخ شده است و باید محل عیب را شناسایی و قلع کاری کرد.

سماور هنگام شست و شو در داخل آب قرار گرفته و قسمت الکتریکی آن خیس شده است : آن قدر صبر کنید تا سماور کاملا خشک شود.

ترموستات تنظیم نیست : ولوم ترموستات را در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا در آخرین درجه خود قرار گیرد. حال سماور را به برق وصل کنید. دسته ولوم را پس از باز کردن پیچ آن از ولوم خارج کنید. به محض قطع جریان توسط ترموستات ، پیچ داخل ولوم را با پیچ گوشتی تخت مناسب در جهت عقربه‌های ساعت بچرخانید تا پلاتین‌ها به هم متصل شده وجریان الکتریکی برقرار شود. در این حال همچنان منتظر باشید. اگر بعد از چند لحظه کار در حالی که آب نمی‌جوشد، ترموستات عمل کند باز پیچ تنظیم را در همان جهت بچرخانید. پس از مدتی آب به جوش می‌آید.

بعد از چند لحظه که از مدت زمان جوش آب گذشت، پیچ را در جهت خلاف عقربه‌های ساعت حرکت دهید تا عمل اتوماتیک انجام گیرد. حال چنانچه پس از کاهش گرما ، ترموستات مجددا بصورت خودکار جریان را برقرار کند و در هنگام جوشیدن آن را قطع نماید ترموستات تنظیم است. در غیر اینصورت اقدام به تنظیم مجدد ترموستات کنید تا وضعیت اتوماتیک بطور مطلوب بدست آید.

 

بیشتر بخوانید: نحوه استفاده از ماشین ظرفشویی

 

چند نکته مهم

هرگز سماور را داخل آب قرار ندهید
 از وصل بودن سیم ارت آن مطمئن شوید
هرگز از سماوری كه اتصال بدنه دارد استفاده نكنید
هر چند وقت یك بار آب بندی دستگاه را كنترل كنید
از استفاده كردن سماور در مكان مرطوب پرهیز كنید
هنگام عیب‌یابی، تعمیر و تعویض قطعات دو شاخه را از پریز بكشید
در زمان باز و بسته کردن سماور برقی از ابزار مناسب استفاده كنید
هرگز سماور را بیش از خط نشان داخل مخزن از آب پر نكنید و بعد از پر كردن سماور دو شاخه را به برق بزنید.