نحوه کار پلوپز

پلوپز یا بخار پز یک دستگاه آشپزخانه خودکار است که برای جوشاندن یا بخارپز کردن برنج یا سایر مواد غذایی طراحی شده است. این دستگاه شامل یک منبع گرما ، یک کاسه پخت و پز و یک ترموستات است. ترموستات دمای کاسه پخت و پز را اندازه گیری می کند و گرما را کنترل می کند. پلوپزهای پیچیده  ممکن است حسگرها و سایر اجزای بیشتری داشته باشند و ممکن است چند منظوره باشند.

اصطلاح پلوپز یا Charleston Rice Steamer در گذشته برای وسایل مخصوص پخت و پز برنج اختصاصی غیر خودکار استفاده می شد ، که دارای تاریخ باستانی هستند (یک بخار برنج سرامیکی به تاریخ 1250 قبل از میلاد در موزه بریتانیا در معرض نمایش است). این وسایل ساخته شده مشابه دیگ بخار بزرگ با سوراخ هایی در نزدیکی بالای درج ساخته شده است تا امکان انتقال بخار ازمخزن آب به داخل درج فراهم شود. که اکنون بیشتر مربوط به اجاق گازهای خودکار است. پلوپزهای برقی در ژاپن توسعه یافته و در آنجا به عنوان suihanki (炊 飯 known) شناخته می شوند.

پلوپز اصلی دارای بدنه اصلی ، یک ظرف آشپزی داخلی است که برنج با آن در تماس است ، یک عنصر گرمایش برقی و یک ترموستات.

کاسه پر از برنج و آب است و با قدرت کامل گرم می شود. آب به نقطه جوش می رسد و می ماند (100 درجه سانتی گراد ، 212 درجه فارنهایت). هنگامی که تمام آب جذب شده است ، درجه حرارت می تواند از نقطه جوش بالا رود ، که ترموستات را گشت می دهد. بعضی از پلوپز ها به حالت "گرم شدن" کم مصرف تبدیل می شوند و برنج را در دمای مطمئن تقریباً 65 درجه سانتیگراد (150 درجه فارنهایت) نگه می دارند. مدل های ساده تر خاموش می شوند.

پلوپز های پیشرفته تر ممکن است از منطق فازی برای کنترل دقیق تر دما ، القایی به جای گرم کردن مقاومت ، سینی بخارپز برای سایر مواد غذایی و حتی توانایی شستشوی برنج داشته باشند.

بیشتر بخوانید: راهنمای خرید تلویزیون اسنوا

پخت و پز برنج به طور سنتی

در این نوع پخت برای اطمینان از پخت و پز مناسب برنج ، و نه سوزاندن آن ، باید تمام مدت توجه مستمر داشته است. پلوپز برقی را با کنترل مکانیکی یا الکترونیکی گرما و زمان بندی ، فرآیند را به صورت خودکار انجام می دهد ، بنابراین یک عنصر گرمایش را در محدوده پخت و پز قرار می دهد.

اگرچه پلوپز لزوماً روند پخت و پز را سرعت نمی بخشد ، اما با استفاده از یک پلوپز برقی ، مشارکت آشپز در پخت و پز برنج صرفا اندازه گیری برنج ، تهیه درست برنج و استفاده از مقدار صحیح آب کاهش می یابد. پس از قرار دادن در آن ، برنج بدون توجه بیشتر پخته می شود.

بعضی از انواع ظروف برنج نیاز به روشهای ویژه تهیه دارند و با نحوه پخت و پز مورد استفاده توسط پلوپز برقی مطابقت ندارند. این دستور العمل ها ، به عنوان مثال ، ریزوتو ، پائلا و فلفل های پر شده (کپسولیوم) را شامل می شود. آنها باید با دست پخته شوند. برای پخت و پز بسیاری از غذاهای غلات معمولاً آب پز یا بخارپز مانند ، گندم بلغور و پالس های شکاف خشک شده می توان از پلوپز استفاده کرد.

به شرط اینکه مواد غذایی زمان پخت و پز مشابهی داشته باشند ، یک پلوپز می تواند مخلوطی از مواد غذایی را بپزد. با این حال ، بسیاری از ظروف برنج ، از جمله ریچوتو ، پائلا و سبزیجات پر از برنج ، در یک پلوپز قابل تهیه نیست.

روش کار پلوپز

به منظور حذف نشاسته شسته شده و سبوس باقیمانده برنج اندازه گیری و اضافه کردن آن به کاسه داخلی یا در یک کاسه جداگانه شسته می شود. شستن برنج در داخل کاسه داخلی توصیه نمی شود تا سطح نچسب حفظ شود برای بافت و طعم بهتر ، برخی از انواع برنج ، به عنوان مثال ، برنج ژاپنی یا برنج کلسیم که برای روش جذب مناسب است ، نیاز به جذب آب قبل از پخت و پز دارند. مرحله جذب آب به طور معمول شامل اجازه دادن به برنج حداقل 5 دقیقه پس از تخلیه آب از مرحله شستشو و خیساندن برنج در آب اندازه گیری شده برای حداقل 15 دقیقه (یا برخی ادعا می کنند که (1 ساعت است) 1 ساعت قبل از آشپزی اعتقاد بر این است که در مرحله تخلیه آب ، اگر آب اندازه گیری شود و بعد از جذب اولیه آب که در مرحله شستشو انجام می شود ، اندازه گیری آب را دقیق تر انجام دهید.

برخی از افراد ترجیح می دهند با رها کردن آب برنج در ظرف برنج یک شبه قبل از شروع پخت و پز صبح ، به جذب آب برسند. برخی دیگر از انواع برنج ، به عنوان مثال ، برنج دانه بلند یا برنج معطر مانند برنج یاس ، نیازی به شستشو یا مرحله جذب آب ندارد. آب مخصوص پخت و پز با استفاده از اندازه گیری فنجان یا به سادگی پر کردن علامت  مناسب در کاسه داخلی ، به کاسه پلوپز اضافه می شود. اگرچه به طور معمول آب سرد اضافه می شود ، اما از آب جوش برای پخت و پز برنج سوشی استفاده می شود.

انواع مختلف برنج به مقادیر مختلف آب نیاز دارد.اما بعضی اوقات مقادیر جداگانه ای برای برنج قهوه ای (به دلیل نیاز به آب بیشتر) یا برای پختن غذای دیگر در دستگاه وجود دارد.

پس از بسته شدن درب و چرخه پخت و پز فعال ، پلوپز بقیه مراحل را انجام می دهد. اکثر مدل ها شمارش معکوس را در عرض چند دقیقه به "زمان آماده" یا بوق زدن هنگام پایان پخت انجام می دهند. پس از اتمام چرخه پخت و پز ، توصیه می شود که برنج 5 دقیقه برای جذب بعد از پخت"استراحت کند" و سپس آن را هم بزنید تا از چسباندن دانه ها به یکدیگر جلوگیری شود. به نظر می رسد برخی از برنج ها ، به عنوان مثال ، برنج دانه بلند یا معطر ، به این مرحله پس از جذب نیاز ندارند.

برخی از مدل های سطح بالاتر به طور خودکار زمان خیساندن (جذب آب قبل از پخت و پز) و زمان استراحت را می گذرانند ، بنابراین نیازی به مدیریت دستی جذب آب یا زمان انجام این مراحل نیست.

بیشتر بخوانید: مایکروفر و کاربرد آن

زمان پخت

بسته به کمیت ، بیشتر پخت و پزهای برقی حدود 20 دقیقه تا 1 ساعت طول می کشد تا آشپزی کامل شود. برخی از مدلهای پیشرفته می توانند زمان شروع پخت و پز را از زمان پایان معین محاسبه کنند. زمان لازم برای پخت و پز برنج به مقدار برنج ، قدرت عناصر گرمایش و فشار اتمسفر بستگی دارد ، بنابراین ثابت نیست. از ویژگی های خاص ، مدل های رده بالا از مدل های کم هزینه و ساده تر متمایز می شوند.

منبع: en.wikipedia.org